Create Your First Project
Start adding your projects to your portfolio. Click on "Manage Projects" to get started
Kaczka dziwaczka: Śniona poezja
dostępny/available
niedawno dodany/New one
Kaczka Dziwaczka: Śniona Poezja, Cykl Mirage, 120x100x3 cm, akryl na płótnie, 2025
eng. title: The Odd Duck: Dreamt Poetry
To nie tylko malarska reinterpretacja dziecięcej poezji – to metafizyczny spektakl, w którym artystka staje się demiurgiem własnej rzeczywistości. Jej postać góruje nad sceną, triumfalnie unosząc dłoń w eleganckim geście, wskazując na najtrudniejszy do namalowania fragment – bańki mydlane, unoszące się w świetle gorejącego pomarańczem zachodu. Delikatne, niemal nierealne, odbijają świat w miniaturze, igrając z ulotnością i iluzją. Są symbolem beztroski, ale i artystycznej nieodpowiedzialności, chwilowej swawoli oderwanej od ciężaru codzienności.
Na pierwszym planie – groteskowe rozczarowanie. Kaczka, oczekując życia, znalazła w gnieździe plastikową lampkę – dziecinny, tandetny substytut autentyczności. Jej sztuczne światło rozświetla otoczenie, ale nie daje prawdziwego ciepła – niczym symbol współczesnej estetyki imitacji, w której prawdziwe wartości są zastępowane ich syntetycznymi odpowiednikami. Kaczka zdaje się zdziwiona, zagubiona, być może rozbawiona absurdem sytuacji.
Scena rozgrywa się w gęstwinie nad Jeziorem Rożnowskim, gdzie mieszka artystka, jakby wyjęta ze snu lub teatralnej scenografii. Otoczenie gniazda – zasuszone liście, rozczochrane pióra, martwa natura z hortensjami w wazonie – przywołuje klasyczny motyw vanitas, przypominając o przemijalności i kruchości świata. A jednak, paradoksalnie, ta martwa natura wydaje się bardziej realna niż plastikowe światło lampki.
Kolorystyka obrazu intensyfikuje napięcie – zachód słońca maluje pejzaż intensywnymi oranżami i ciepłymi cieniami, budując nastrój niepokojącej magii. To świat bliski twórczości surrealistów i symbolistów, gdzie światło nie jest tylko efektem wizualnym, lecz emocjonalnym kodem ukrytym w kompozycji.
Obraz stawia pytania o naturę sztuki i iluzji: kto tak naprawdę jest twórcą tej sceny? Czy artystka kontroluje wizję, czy to ona jest w nią uwikłana? Czy kaczka jest tu jedynie postacią z bajki, czy może jej zagubienie odzwierciedla kondycję współczesnego człowieka, który zamiast prawdziwego życia otrzymuje plastikową jego namiastkę?
Z cyklem Mirage artystka igra z percepcją, podważając granice rzeczywistości i złudzenia. Bo czymże jest obraz, jeśli nie złudzeniem światła?















